.کاغذدیواری یا والپیپر پوشش تزینی است که برای پوشاندن دیوارهای داخلی منازل، ادارات و اماکن تجاری به کار می‌رود.

با توجه به تنوع بسیار بالای کاغذدیواری از لحاظ طرح، رنگ و جنسی عنصری اساسی در دکوراسیون داخلی ساختمان به شمار می‌رود.

تاریخچه پیدایش کاغذ دیواری

کاغذ را حدود 4000 سال پیش مصریان باستان ابداع کردند و آن را با نام پاپیروس می‌شناسیم. در واقع کاغذ دیواری به عنوان پوشش دیوار نخستین بار توسط چینی‌ها به کار برده شد. چین باستان برای نخستین بار 200 سال پیش از میلاد مسیح کاغذ ساخته شده از ساقه‌های برنج را بر روی دیوار می‌چسپاندند.

105 سال پس از میلاد نقطه عطف و انقلاب بزرگی در این صنعت و پوشش‌های دیوار بود، خواجه‌ای درباری در چین از تکه‌ای بامبو ضایعات پارچه کاغذدیواری و پوشش دیوار را به شکل امروزی ابداع و تولید کرد.

در قرن هشتم میلاد تعدادی از کارگران چینی که به اسارت اعراب در آمده بودند، دانش و فن ساخت کاغذ دیواری را به اعراب آموختند و سپس در سراسر خاورمیانه و اروپا گسترش یافت. در خاورمیانه با جایگزینی الیاف کتانی به جای بامبو ورق های بهتر و با کیفیت تری ساخته شدند.

انگلستان از کشورهای پیشرو در تولید کاغذ دیواری در جهان است تا جاییکه اولین کاغذ دیواری های به‌جامانده از این صنعت انگلستان مربوط به 1509 است.

در اوایل قرن هجدهم میلادی انگلستان به بزرگترین تولید کننده و صادر کننده‌ این کالا در اروپا تبدیل شد. با گسترش صنعت چاپ و کمک گرفتن از انرژی بخار تولید کنندگان انگلیسی موفق به تولید انبوه آن و در نتیجه کاهش قیمت و استفاده عامه ی مردم انجامید.

ورود کاغذدیواری به ایران به دوران ناصرالدین شاه برمی‌گردد. ناصرالدین شاه علاقه ی فراوانی به معماری غرب داشت. در بازسازی کاخ گلستان از کاغذدیواری های وارداتی اروپا استفاده شد.

انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری های الیاف طبیعی یا نان وون: این دسته از کاغذ دیواری تشکیل شده از الیاف طبیعی و نبافته است که در تولید آن از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. آن‌ها غیر آلرژی زا و دوستدار محیط کار و زندگی شما هستند.

شاید یکی از بزرگترین مزیت کاغذدیواری های نان وون نصب چند باره است به زبان دیگر شما می‌توانید آن‌را نصب کرده از دیوار جدا کنید و مجددا نصب نمایید.

کاغذ دیواری های وینیل: این نوع کاغذها پس از چاپ طرح با یک لایه وینیل کلراید (پی وی سی) پوشش داده می‌شوند. این نوع کاغذها دارای ضخامت بالاتری نسبت به کاغذهای الیاف طبیعی بوده و مزیت آنها صرفا قابلیت شستشو بودن است.

کاغذ دیواری پارچه ایی: این نوع کاغذ دیواری ها عموما طرح اصلی بر روی پارچه چاپ شده و پس از آن برای حفاظت طرح با یک لایه وینیل پوشش داده می‌شوند. نقطه ضفف آن‌ها مقاومت کمشان در مقابل رطوبت است.

آتلیه معماری طراحی کیواران با درک نیازهای مشتریان شروع به اخذ نمایندگی برندهای معتبر اروپایی نمود. در زمینه کاغذ دیواری هوهنبرگر و راش آلمان را در اختیار مشتریان خود قرار دادیم.

کاغذ دیواری های هوهنبرگر آلمان محصول اورجینال و غیر آلرژی‌زا اروپا بوده که با ارایه کاغذ دیواری های کریستالی توانسته است خود را به صدر جدول تولیدکنندگان خاص و متفاوت جهان برساند. هوهنبرگر با در اختیار داشتن تجارب و تحقیق صد و چند ساله توانسته است تمام مشتریان را با هر سلیقه‌ای مسحور و شیفته خود کند.

آتلیه معماری طراحی کیواران نمایندگی رسمی و انحصاری هوهنبرگر آلمان در غرب ایران است. شما می‌توانید در شوروم کیواران از محصولات این شرکت معظم بازدید فرمایید.

راش آلمان یکی از شرکتهای بزرگ در تولید کاغذدیواری های الیاف طبیعی در اروپا و جهان است . راش آلمان با داشتن تجربه‌ای نزدیک به دو قرن در این صنعت توانسته است طیف وسیعی از محصولات با تنوع قیمتی را روانه ی بازار کند. این شرکت آلمانی با وجود کیفیت بالا سعی در ایجاد شرایط مناسب در استفاده عموم مشتریان از محصولات خود را دارد. آتلیه معماری طراحی کیواران نمایندگی رسمی راش آلمان در استان کردستان شما را به بازدید از محصولات راش آلمان دعوت می‌کند.