پارچه پرده ای

پارچه‌های پرده انواع گوناگونی دارند و بسته به سلیقه شما و دکوراسیون مکانی که می‌خواهید در آن از پرده استفاده‌ کنید، پارچه انتخابی برای پرده تغییر می‌کند. مواردی مانند ضخامت پارچه، میزان نوردهی آن و ظاهر پرده، بر انتخاب پارچه پرده شما تأثیرگذار است.
پارچه‌های پرده‌ای پرکاربرد شامل هازان ترک، گونی بافت ساده، حریر ساده و شاین، حریر داکرون، اسلو ترک، تور بافت تنیسی، تور بافت سلتیک، شانل ساده، کرپ کش، حصیری ملانژ، کتان ساده و مونو، ساتنی، جیر خاویاری، جیر ساده و تریگالت چروک هستند.
به‌عنوان مثال در صورتی که مایل به استفاده از پرده سبک برای محیط هستید، بهتر است از پارچه‌های پرده‌ای با جنس‌های حریر ساده، داکرون، کتان ساده و مونو استفاده کنید. پارچه‌های سبک نور را به‌خوبی از خود عبور می‌دهند و مناسب برای فصل بهار هستند. ضخامت کمی دارند و ظاهر ساده و مینیمالی به دکوراسیون منزل شما می‌دهند.
پارچه‌های سنگین با ضخامت بالایی که دارند بیشتر برای سبک پر زرق و برق و مجلل مناسب هستند و برای فصل‌های سرد سال هم جهت گرم کردن منازل کاربرد دارند.
به عنوان مثال پارچه گونی‌بافت یکی از مقرون به صرفه‌ترین و پرکاربردترین پارچه‌ها با طیف رنگی گسترده و ضخامت بالا است. گونی‌بافت به‌خوبی از ورود نور و سرما به محیط جلوگیری می‌کند. همچنین از دیگر پارچه‌های ضخیم می‌توان به شانل ساده، جیر ساده، جیر خاویاری و هازان ترک هم اشاره کرد.

انتخاب پارچه پرده‌ای طبق کاربرد آنها برای محیط‌های تفاوت

با توجه به اینکه پرده در زیبایی ظاهر محیط تأثیر چشم‌گیری می‌گذارد و یکی از مهم‌ترین ابزار دکوراسیون محیط محسوب می‌شود، باید در انتخاب نوع پارچه آن بر اساس محیطی که پرده‌ در آن نصب می‌شود دقت کنید.
پارچه‌های پرده‌ای باید ماندگاری مناسبی داشته باشند و نسبت به شرایط نحوه نگهداری از آنها، قیمت و جنس مشخصی خواهند داشت. چند مثال برای توضیح بهتر این نکات شامل موارد زیر هستند:

  • برای اتاق‌هایی که در معرض نور زیادی هستند و برای آنها به‌دنبال جلوگیری از وارد شدن نور بیش‌از حد و همچنین مجلل نشان دادن محیط هستید ، انتخاب پارچه پرده‌ مخمل گزینه مناسبی است.
  • پرده آشپزخانه باید به‌گونه‌ای باشد که آلودگی به‌راحتی از بافت آن جدا شود و نور به‌خوبی از آن عبور کند. پارچه‌های حریر با داشتن بافت غیر منسجم خود، گزینه مناسبی برای پرده آشپزخانه هستند.
  • برای محیط‌های کوچک که نیاز به یک پرده مناسب برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا دارند، بهتر است از پارچه‌های دارای رنگ روشن استفاده شود.
  • در مکان‌هایی که سقف کوتاهی دارند، پارچه پرده‌ای با خطوط و طرح‌های عمودی به بلند نشان دادن ارتفاع محیط کمک می‌کنند.
  • اگر مبلمان موجود در محیط ساده هستند، استفاده از پارچه‌های طرح‌دار گزینه مناسبی هستند و فضا را از یکنواختی خارج می‌کند. رنگ پارچه مبلی بهتر است با پارچه پرده هماهنگی داشته باشد، همچنین می‌توانید از طرح پارچه پرده متناسب با پارچه کوسن‌های مبل نیز استفاده‌ کنید.
  • برای فضاهایی که در معرض آلودگی زیادی هستند، پارچه‌های ساده، ظریف و روشن انتخاب نامناسبی هستند؛ زیرا جذب آلودگی بالایی دارند و آلودگی را به‌خوبی نشان می‌دهند.

مزایا و ویژگی‌های برخی پارچه پرده‌ای‌های پرفروش

در این بخش به معرفی ۳ پارچه مناسب پرده‌ باکیفیت و پرفروش و مزایای آنها می‌پردازیم. پارچه‌های پرده‌ای زیر همگی از بهترین پارچه‌های مورد استفاده برای پرده هستند:

• پارچه حصیری ملانژ

در بافت این پارچه از دو رنگ استفاده می‌شود و دلیل نام حصیری آن، استفاده از دو رنگ نخ به‌روش حصیربافی ریز است. ظاهر بسیار زیبا و رنگ‌بندی گوناگونی دارد. رنگ‌بندی متنوع این پارچه‌ها با هر دکوراسیونی قابلیت هماهنگ شدن دارند و برای هر مکانی قابل استفاده هستند.
این پارچه چروک نمی‌شود و همین موضوع شستن آن را راحت می‌کند؛ زیرا نیاز به اتو کشی بعد از شستن ندارد. به‌طور معمول از این پارچه بیشتر به‌صورت دوخت پانچ و برای محیط‌های اداری، اتاق‌خواب‌ها و مدارس استفاده می‌کنند.

• پارچه شانل ساده

این پارچه ضخامت بالایی دارد و در روتختی‌ها، کوسن‌های مبل، پیراهن مبل و پرده استفاده می‌شود. استفاده از این پرده نیاز شما به خربد زیر پرده‌ای را برطرف می‌کند. از رنگ مشکی این پرده برای مراسمات عزاداری و در ماه محرم، بسیار استفاده می‌کنند.

• حریر ساده و حریر شاین

از مزایای این پارچه می‌توان به کیفیت بالا در کمال ارزان قیمت بودن آن اشاره کرد. افرادی که به نور خورشید علاقه زیادی دارند، برای پرده خود از پارچه حریر بدون زیر پرده‌ای استفاده می‌کنند و باقی افراد معمولاً از زیرپرده‌ای برای گرفتن نور خورشید زیر پارچه حریر پرده خود استفاده می‌کنند.
رنگ‌بندی این پارچه معمولاً دارای طیف روشنی است و کاملا مناسب برای هماهنگ کردن با کاغذ دیواری، مبل و دکوراسیون روشن به‌شمار می‌رود. پارچه پرده‌ای ترک حریر کیفیت بالاتری نسبت به نوع ایرانی آن دارد.

قیمت پارچه پرده‌ای و نکات مؤثر بر خرید آن

پارچه‌های پرده‌ای، تنوع بالا و رنگ‌بندی گوناگونی دارند. از مواردی که بر انتخاب و خرید یک پارچه‌پرده تأثیرگذار است، رنگ دکوراسیون منازل، شدت نورگیر بودن محیط، نوع مکانی که پارچه را برای آن می‌خواهید، جنس پارچه مبلی محیط و عرض مورد نیاز پارچه برای پرده است.
علاوه بر جنس، قیمت پارچه نیز بر خرید آن بسیار تأثیر می‌گذارد. برخی از پارچه‌ها مانند تریگالت که همان ساتن چروک است، عرض ۳ متری دارند و با توجه به قیمت مناسب آن، با خرید یک متر از این پارچه در اصل صاحب پارچه‌ای با عرض ۳ متر می‌شوید که اقتصادی محسوب می‌شود. جنس چروک آن هم جنبه تزئینی برای دکوراسیون دارد.
یک مثال دیگر می‌تواند پارچه مخمل باشد، این پارچه‌ها قیمت بسیار بالایی ندارند، اما محیط را به‌شدت مجلل و لوکس می‌کنند. معمولاً ساخت کشور چین هستند و لطافت بالایی دارند، همچنین برای دکور کنار پرده هم استفاده می‌شوند.

باز کردن چت آنلاین
چت آنلاین
سلام