طراحی نما

طراحی نمای ساختمان را شاید بتوان یکی از تاثیر گذارترین عناصر نمای یک ساختمان نامید. اولین برخورد و مولفه ی ورود به یک ساختمان نمای آن است که میتواند حس دعوت کنندگی و ترغیب در بازدید کننده و مهمان ایجاد کنند و از سوی دیگر نیز میتواند نتیجه ی عکس داشته و به جای جاذبه  حس دافعه را القا کند.

جدای از بحث فرهنگ و خصوصیات منطقه از لحاظ فرهنگی و اقلیمی وفور و وجود متریال های در دسترس و بومی منطقه از دیرباز نقشی اساسی در نمای ساختمان ها در هر منطقه ایفا کرده است.

اما با توجه به دنیای ارتباط و افزایش دانش علمی و بصری تاثیر پذیری از نمای ساختمان ها در اقلیم و منطقه ایی دیگر و همچنین الگو پذیری از معماری کشورهای دیگر به طور محسوسی گسترش یافته است که برای انطباق و الگو برداری نیاز به دقت و همگام سازی وضع موجود با طرح مورد نظر است.

در سالهای اخیر بصورت زیرمجموعه ی شهرداری های کشور بخشی بنام کمیته ی سیما و منظر شهرداری تشکیل و شروع بکار نموده است که وظیفه ی کمیته ی سیما و منظر کنترل طراحی های نمای ساختمان هاست و برای اجرا باید از این کمیته مجوز بگیرد.

آتلیه ی طراحی و معماری کیواران با درک این موضوع و تمامی آیتم های  لازم مورد تایید کمیته ی سیما و منظر شهرداری اقدام به طراحی نمای ساختمان ها در غرب و شمال غرب ایران نموده است.

چرا طراحی نما؟

طراحی نمای ساختمانه و قبل از اجرا جدای از زیبایی و حس دعوت کنندگی یک ساختمان با نمای زیبا و قابل قبول باعث هارمونی و چشم نوازی ساختمانهای یک منطقه میشود و میتواند نشان دهنده ی غنای فرهنگی و معماری یک شهر برای بازدیدکنندگان و مهمانان آن شهر باشد، از این حیث بحث نما اهمیت فراوانی دارد و نمیتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

طراحی درست و بجای نما میتواند نشان دهنده ی نوع کاربری و اهمیت یک ساختمان نسبت به ساختمان های مجاور و منطقه باشد.در فرایند طراحی نما مهندس معمار به اقلیم نوع کاربری ، نوع سازه و قوانین شهرداری توجه و تمامی این عوامل را در طراحی دخالت میدهد.

 

انواع طراحی نما

طراحی کلاسیک

طراحی نئوکلاسیک

طراحی مدرن

 

اصول کلی در طراحی نما

سازگاری و همخوانی نما با سازه

سازگاری و همخوانی نما با اقلیم

خوانایی و حس دعوت کنندگی نما

پویایی وبروز بودن نما از لحاظ طرح و متریال

نورپردازی نما

 

مراحل طراحی نما

مراجعه و حضور کارفرما در دفتر کیواران

بررسی درخواست کارشناسان کیواران و بررسی ساختمان

تعیین هزینه ها ، دستمزد طراحی و انتخاب نوع متریال با توجه به ظوایط و سلیقه ی کارفرما

شروع فرآیند طراحی و ترسیم پلان دوبعدی ساختمان

موافقت کارفرما با اصول کلی و پلان ۲ بعدی

ترسیم پلان ۳ بعدی ، ارایه جزییات و نکات فنی اجرا و تحویل به کارفرما

 

در صورت درخواست کارفرما مبنی بر مدیریت پروژه یا نظارت بر اجرا با عقد قراداد مدیریت پروژه یا نظارت بر اجرا پروژه شما را هدایت و تحویل میدهیم

باز کردن چت آنلاین
چت آنلاین
سلام