گروه معماری و طراحی کیواران همواره در پی افزایش اطلاعات و بروزرسانی دانش علمی تیم طراحی نما و داخلی خود و اشتراک گذاری یافته ها با دیگران بوده است . در این مقاله سعی داریم  در مورد سبک های طراحی داخلی در آسیا صحبت کنیم .آسیا منطقه بزرگی با سبک های مختلفی چون ایرانی، هندی، چینی و ژاپنی و عربی است. از مشخصات سبک های آسیایی می توان به استفاده از رنگ های گرم به خصوص قرمز که به نظر چینی ها و ژاپنی ها خوش یمن است اشاره کرد .

بطورکلی جهان بینی شرق دور براساس تعادل میان (یین)چپ، انرژی زنانگی( و یانگ)راست، انرژی مردانگی  است.

در ادامه ی این نوشتار  به بررسی ویژگی های بارز این سبک ها بپردازیم.

سبک ژاپنی

تمیزبودن، کم کردن جزئیات و توجه به سادگی ازخصوصیات بارزاین سبک است فرم غالب درآن مربع است. وجود عناصرخاصی مانند: تاتامی یا کف پوش حصیری بافته شده از ساقه برنج( واشیتسو)اتاقی پوشیده شده ،بن سای، توری از ویژگی های این سبک است. باغ آرایی ژاپنی که تحت تأثیر آئین های شینتووذن بوده جلوه خاصی به آن بخشیده است.

 

سبک چینی

سه اصل مهم در این سبک وجود دارد: سادگی، انرژی و طبیعت، که مهمترین اصل پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله می باشد.کاربرد چوب به عنوان یک متریال طبیعی در این سبک زیاد دیده می شود. کاربرداصول فنگ شویی  و برقراری اعتدال میان انرژی ها یکی دیگر از خصوصیات سبک چینی است. عناصر مهم درفنگ شویی: آب، آتش ،خاک و چوب و فلز هستند.مهمترین اصل فنگ شویی پرهیز از انباشتگی و بی نظمی واصل دیگر دقت در رنگ محیط اطراف است. گیاه بامبوبه نحوی اعجاب انگیزهر ۵ اصل فنگ شویی را وارد محیط می کند. رنگ های اصلی کاربردی در این سبک مشکی، طلایی، زرد و قرمز هستند.

 

سبک مراکشی

طراحی داخلی این سبک معروف است به سبک عجیب و غریب. عناصر اصلی در آن فرش، کاشی، ظروف رنگی، سفال فانوس، آثار فلزی، کف پوش سفالی قرمز،سکوهای بیرون زده از دیوار، مبلمانی باچوب های منبت و مشبک، سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی (ریاض)، چراغ های خفا، کاشی زلیج، تجین ورنگ های مورد مصرف )آبی فیروزه ای و کبود ، سفید و سبز هستند.امیدواریم با نگارش این مقاله توانسته باشیم کمک شایانی به شما کرده باشیم . گروه معماری و طراحی کیواران ارایه دهنده ی بزرگترین مجموعه ی کاغذدیواری های ضدآلرژی و الیاف طبیعی ، پارکت لمینت کایندل اتریش در غرب ایران میباشد.

Leave a Reply