پارکت لمینت یا لمینت فلورینگ لایه های فشرده شده از چوب و دیگر موادی است که در کارخانه با هم ترکیب شده و در نهایت طی پروسه های خاصی فشرده سازی شده و برای استفاده مشتری به بازار عرضه می‌شود. پارکت لمینت نسل جدید کفپوشهای چوبی است که مشکلات و سختی های نگهداری چوب طبیعی در آنها حل شده است.
به عبارت دیگر با اضافه شدن یک لایه روکش لمینت به مغری اچ دی اف استحکام و ماندگاری آنها در برابر سایش ،خط و خش بالا رفته و بر خلاف پارکت طبیعی نیازی به پولیش و واکس ندارند. پارکت لمیت برای اولین بار توسط یک شرکت سویدی اختراع و به بازار عرضه شد. پارکت لمینت ها معمولا در ضخامتهای 8، 10 و 12 میلیمتری ساخته میشوند. پارکت لمینت بعد از یک دهه استفاده در اروپا به آمریکا رسید.در قدم بعدی یک شرکت بلژیکی اقذام به تولید تخصصی کلیک های پارکت لمینت نمود که انقلابی در ماندگاری و همچنین استفاده آسان و نصب سریع پارکت لمینت ها شد.

شرایط استفاده آسان ، سرعت اجرای بالا ، قابلیت ترمیم و تعویض بدون دردسر پارکت لمینت را به محبوب ترین کفپوش در دنیا تبدیل کرده است.

سرعت اجرای بالا

شاید به جرات بتوان پارکت لمینت را از لحاظ سرعت اجرا و همچنین راحتی در نصب بهترین کفپوش دانست.
شما می‌توانید فقط در عرض دو روز یک خانه ی مسکونی با دو اتاق خواب را با پارکت لمینت فرش کرد و بدون دردسر از یک کفپوش طبیعی استفاده کرد.

عایق بودن

یکی از دلایل مهمی که شما را به خرید پارکت لمینت ترغیب می‌کند بحث عایق بودن صوت و حرارت است . قطعا در واحدهای آپارتمانی انتقال سر و صدا و همچنین سرما مخصوصا برای طبقات اول مشکلی جدی و نگران کننده است.

با توجه به استفاده از فوم سایلنت در زیر پارکت لمینت و همچنین ضخامت خود لمینت بی شک تا حدود زیادی مشکل انتقال صوت و حرارت شما را از طریق کف حل میکند.

قابلیت جمع آوری و نصب مجدد

پارکت لمینت را در صورت جابجایی از مکانی به مکان دیگر میتوان جمع آوری و در مکان جدید نصب کرد و این مزیت بسیار بزرگی برای یک محصول کف محسوب می‌شود.

غیر لغزنده بودن

پارکت لمینت بر خلاف سرامیک ها غیرلغزنده‌ست. سرامیک ها اصولا برای محیط های بهداشتی طراحی شده اند اما متاسفانه امروزه در کف سالن و اتاق خواب ها استفاده می‌شود و همواره دیده یا شنیده اید که افرادی بر اثر لغزش روی سرامیک دچار شکستگی دست و پا شده اند.

حتی شما اگر حیوان خانگی داشته باشید با توجه به مقاومت بالا در مقابل خش پذیری و غیرلغزنده بودن انتخاب بسیار مناسبی برای شماست. اما در کل لمینت ها به خاطر نوع متریال غیرلغزنده بوده و انتخاب بسیار مناسب تری نسبت به سرامیک ها هستند.

غیرآلرژی زا بودن

یکی از مزایا و برتری پارکت لمینت نسبت به دیگر محصولات کف میتوان به غیرآلرژی زا بودن آن اشاره کرد. آیا تابه‌حال فکر کرده اید که موکت ها چقدر می‌توانند آلرژی زا و برای تنفس شما خطرناک باشند.

یا کفپوش های پی وی سی که از مشتقات نفتی تولید میشوند میتوانند خطرناک باشند و همچنین در هنگام خرید پارکت لمینت حتما به میزان فرمالدیید اشباع در آن توجه فرمایید که خود می‌تواند عامل اصلی مشکلات دستگاه تنفسی گردد.

حس طبیعی چوب

با توجه به تولید پارکت لمینت ها از جنس چوب و همچنین کاغذدکور از طرحهای طبیعی احساس گرمی و طبیعی بودن خاصی به فضا می‌بخشد.

حتی تولید کنندگان سرامیک اقدام به تولید طرح پارکت نمودند اما باید توجه داشت که سردی و سختی سرامیک خود عاملی منفی و مشتری گریز است.

استفاده از پارکت لمینت گرمی خاصی به فضا می‌بخشد و همچنین برای چینش و چیدمان دکوراسیون منزل شکل و فرم متفاوت تری به شما ارایه می‌دهد.

لایه های تشکیل دهنده ی پارکت لمینت

 معمولا در تولید پارکت لمینت چهار لایه و قسمت تشکیل دهنده وجود دارد که هر کدام نقش مهمی در ماندگاری و استحکام محصول دارند.در زیر به اختصار در مورد هر کدام از لایه ها توضیحی ارایه میگردد.

Melamine Wear Layer

لایه ی اول که شاید بتوان آن را مهمترین قسمت حفاظتی لمینت دانست چرا که نقش حفاظت در مقابل خط و خش و ضد آب بودن را تا حدودی انجام میدهد. بحث عدم سایش در لمینت یکی از وظایف این لایه است و معمولا در محصولات باکیفیت از اکسید آلومینیوم استفاده میشود. اکسید آلومینیوم قدرت حفاظتی بسیار بالایی در مقابل خط و خش پذیری دارد.

Paper Print Layer

این قسمت مهمترین و اساسی ترین قسمت تشکیل دهنده ی پارکت لمینت ها از دید قنی است. این قسمت که سومین لایه ی تشکیل دهنده است زا به عنوان قلب پارکت لمینت میشناسند. این لایه معمولا در یک محصول باکیفیت باید از اچ دی اف ساخته شود و هر چه که در زمان ساخت تحت فشار و فشردگی بیشتری قرار گیرد محصول نهایی با کیفیت تر و دارای مقاونت بیشتری در مقابل فشار و شرایط محیطی و استفاده خواهد داشت. میزان کیفیت و کارایی یک پارکت لمینت بر اساس کیفیت و استحکام این لایه سنجش می‌شود.

Core Layer

لایه دوم و شاید بتوان مهمترین قسمت پارکت لمینت از دیدگاه مشتریان باشد. این لایه کاغذ دکور است که در واقع طرح و رنگ لمینت است که مشتری میبیند و بر اساس سلیقه ی خود انتخاب میکند . معمولا این لایه دارای طرح چوب طبیعی ، سنگ و طرحهای جذاب است.

Backing Stabilizing Layer

این لایه چهارمین قسمت و لایه زیرین پارکت لمینت ها به شمار می آید. در واقع کیفیت این لایه نقش مهمی در ماندگاری لمینت دارد. کیفیت و بادوام بودن این لایه در ساده ترین شکل عملکردی هنگام نفوذ آب به زیر لمینت مانع رسیدن به قلب پارکت و دیگر لایه ها می‌شود.

از کجا پارکت لمینت بخریم؟
برای تهیه و خرید پارکت لمینت قبل از هر کاری در مورد برندها تحقیق کنید. متاسفانه با ممنوعیت واردات لمینت ها از خرداد ماه سال 97 تولید پارکت لمینت در داخل کشور آغاز شد.
با توجه به تولید تعداد زیادی از مارک ها با عناوین مختلف از ام دی اف به جای اچ دی اف در مغزی جهت کاهش قیمت مشتریان را با چالش روبرو کرده است.
آتلیه طراحی و معماری کیواران به عنوان مرجع تخصصی معماری و متریال ها در استان کردستان و غرب ایران همواره در تلاش برای ارایه و فروش محصولات باکیفیت بوده است و قبل از توزیع هر محصولی ابتدا کیفیت و کارایی محصول سنجیده توسط همکاران اجرا تست و سپس در صورت موفقیت به چرخه ی سبد کالایی کیواران افروده می‌شود.
امیدواریم توانسته باشیم با نگارش این نوشته ها انتخاب بهتری را برای شما ترسیم کرده باشیم. آتلیه طراحی و معماری کیواران همواره پذیرا و آماده خدمت گذاری به شما عزیزان است.

با مراجعه و بازدید از شوروم آتلیه معماری طراحی کیواران می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید.

تیم مهندسی کیواران بهترین و منطقی‌ترین طرح را با کمک اکیپ اجرایی متعهد و کارآزموده به اجرا در خواهند آورد.

ما پروژه شما را بازدید، طراحی، برآورد هزینه می‌کنیم و پس از عقد قرارداد نسبت به اجرای آن اقدام می‌کنیم.🌺